Kütüphane ve Dokümantasyon Direktörlüğü
Springer Nature Oku & Yayımla Anlaşması ve Webinar Programı - Biruni Üniversitesi

Springer Nature Oku & Yayımla Anlaşması ve Webinar Programı

  Tarih : 26 Oca 2024 Cuma
  14:38
Springer Nature Oku & Yayımla Anlaşması ve Webinar Programı

  EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) kapsamında erişimimiz bulunan Springer Nature’a ait elektronik dergilerin erişim anlaşması 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

  Bu anlaşma kapsamında; EKUAL tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda Springer Hibrit dergilerinde 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde açık erişim makale yayınlama olanağı sağlanacaktır.

  Webinar Date Webinar time – Turkey Time Registration link
  January 29 11.00 – 12.00 am https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_EO67uK-iSH-zS85ACXYW4w

  Bu anlaşma ile kurumumuza bağlı sorumlu yazarlar makalelerini açık erişim yayınlama hakkına sahip olacaktır ve ücretleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır. Anlaşma, 01 Ocak 2024 tarihi itibari ile aktif hale gelmiştir. Yazarların başvuruları bu tarih itibari ile değerlendirilecektir.

  Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecektir. Yıl içinde belirlenen ülke yayın kotası dahilinde TÜBİTAK tarafından belirlenen kriterlere uyan makaleler değerlendirmeler sonrasında  sistemde onaylanacaktır.

  Açık erişim makalelerin Dünya çapında okunma ve atıf alma sayıları göz önünde bulundurulduğunda, araştırmacılarımız tarafından bu kapsamda yayınlanacak her bir makale kurumumuzun akademik performansını olumlu etkileyecektir.

  Yazarların Bilmesi Gerekenler:

  • Araştırmacının, makalenin sorumlu yazarı olması gerekmektedir (corresponding author).
  • Anlaşma kapsamındaki makale türleri: Original Paper, Review Paper, Continuing Education.
  • Makale yayına kabul edildikten sonra, yazar tanımlama sürecinde araştırmacıların kendisini sisteme tanıtması gerekmektedir. Bu süreçte, araştırmacının, seçilen kuruma birincil dereceden bağlı olması gerekmektedir.

   

  FAYDALI LINKLER

  Springer Nature-Türkiye OA Agreement

  Springer Nature AE Anlaşması

  Yazar Rehberi

  Bilgi için : birunikutuphane@biruni.edu.tr