Kütüphane ve Dokümantasyon Direktörlüğü
Kütüphane Davranış Kuralları - Biruni Üniversitesi

Kütüphane Davranış Kuralları

  Kütüphane Davranış Kuralları

 1. Kütüphane, Üniversitenin açık olduğu gün ve saatlerde kullanılabilir.
 2. Kütüphanede sessiz ve bireysel çalışılır. Diğer kullanıcıları rahatsız edecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Aksi davranış sergileyen kullanıcılar kütüphane personeli ya da güvenlik görevlileri tarafından uyarılır.
 3. Kütüphanede ortak çalışma alanlarının, korunması, koku, gürültü ve kirlilik oluşumunun önlenmesi, temiz ve bakımlı çalışma alanlarının sürekliliğinin sağlanması adına; kütüphanelere, yiyecek ve içecekle (şişe su hariç) girmek, tütün mamullerinin kullanılması kesinlikle yasaktır.
 4. Kütüphanenin tüm alanları temiz ve düzenli bırakılmalı, masa ve sandalye gibi eşyaların yeri değiştirilmemeli, çöpler ve döküntüler çöp kutularına atılmalıdır.
 5. Raflardan alınmış kitaplar masalarda bırakılmalı, rafa yerleştirmeye çalışılmamalıdır.
 6. Kütüphane içinde cep telefonuyla konuşulmaz, yüksek sesle müzik dinlenmez. Kütüphane içinde cep telefonları sessiz konuma alınmalıdır.
 7. Kullanıcıların kişisel eşyalarından (cep telefonu, cüzdan, diz üstü bilgisayarı vb.) ve kaybolan eşyalardan kütüphane çalışanları sorumlu değildir. Sorumluluk kullanıcıya aittir. Konuya ilişkin olarak kütüphane güvenlik kameralarına bakılması talep edilemez.
 8. Çalışma masalarına yer ayırma amaçlı kişisel eşya bırakılamaz.
 9. Kütüphaneye ait kaynaklar izinsiz dışarı çıkartılmaz. İzinsiz dışarı çıkartılmak istenmesi durumunda ilgili şahıs/lar hakkında tutanak hazırlanır. Bu kişilerin üniversite yönetimince Kütüphaneden yararlanma hakları bir yıl kısıtlanır ve haklarında Yükseköğretim Kurumları Disiplin Yönetmelikleri hükümleri uygulanır.
 10. Kütüphaneye bavul ve valiz türü bagaj eşyaları ile girilmez, emanet bırakılamaz.
 11. Kütüphane içerisinde izinsiz afiş, pankart, ilan vb. asılması ve dağıtılması yasaktır.
 12. Kullanıcıların güvenliği için kütüphanede kapalı devre kamera bulunmaktadır.
 13. Kütüphane materyali ve eşyalarına zarar verenler disiplin kuruluna verilir.
 14. Kütüphaneye giriş-çıkışta, gerekli durumlarda, güvenlik görevlisi kullanıcıların üzerini arayabilir ve çantalara bakabilir.
 15. Hasar gören, iade süresi geciken, kaybolan kaynaklar için belirlenen yaptırımlar, üyelik yapan tüm kullanıcılar için geçerlidir.
 16. Kullanıcılar herhangi bir materyalin tamamını fotokopi vb. şekilde çoğaltamazlar, Telif haklarına mutlaka uymak zorunludur.
 17. Kullanıcılar kütüphanede bulunan bilgisayarlardaki programları kopyalayamazlar.
 18. Kullanıcılar internet kullanımı sırasında yasa dışı öğeler içeren web adreslerine giremezler.
 19. Kullanıcılar kütüphane ile ilgili problemlerini, görüş ve önerilerini kütüphane personeline bildirerek taleplerini iletebilirler. Ancak yazılı olarak yapılmayan itirazlar resmi nitelik taşımaz.
 20. Kullanıcıların genel olarak Kütüphane Yönergesi’nde belirtilen kurallara uyulması zorunludur.